Balczó András háromszoros olimpiai bajnok öttusázót szinte minden magyar ismeri. Viszont kevesen tudják, hogy édesapja, Balczó András evangélikus lelkész volt. Róla szól az alábbi összeállítás korabeli dokumentumok alapján.
Ujlaki-Győri Anna írása a Híd magazin 2022/4. számából
Mi is a pornó? Körbevesz minket, nehéz kikerülni, és annál könnyebb rászokni. Az okostelefonnal a kezünkben van. Állítólag rossz. De mi is a pornó? ...
Győri János Sámuel írása a Híd magazin 2021/4. számából
Gyermekkorom emlékezetes napjai a nyári vasárnapok voltak. Sok boldogító hatás érte ilyenkor a gyermeklelket: János bácsi, a harangozó faodúba rejtett pipája, míg kihozta az énekszámjegyzéket, a négy haranggal való egyedül harangozás, a gyermek-istentisztelet liturgiája után édesapám katekizáló igehirdetése közben a tippelés, hogy vajon ma melyik pad oszlopára teszi dupla vastag Bibliáját. ...
Szeverényi János a Lelkipásztor és a Híd c. folyóiratokban megjelent írása,
teljes terjedelmében.
Bővebben: „…nem tudok közöttetek másról, csak Jézus Krisztusról, róla is mint a megfeszítettről”
Szalai András írása a Híd magazin 2023/3. számából
Cseri Kálmán igehirdetése a Híd magazin 2021/1. számából
Jézus Krisztus második eljövetelének időpontját nem tudhatjuk, de említ olyan jeleket, amiknek a megsokasodása figyelmeztet: közel van az ő visszatérése. Ilyen jelek máris vannak, s arra intenek minket, hogy a Bíró az ajtó előtt áll. Az a két jelenség, ami az utolsó időket szellemileg kiváltképpen jelzi, a következő: a hitbeli zűrzavar és az erkölcsi relativizmus.
„A hit tehát hallásból van, a hallás pedig Krisztus beszéde által.” (Róm 10,17)
A hit keresztyén fogalomrendszerünk központjában áll. Ez pedig különösen érvényes ránk, lutheránusokra nézve. De mégis, hogyan lehetne megfogalmazni, megmagyarázni? Könnyen találhatjuk magunkat hasonló helyzetben, mint amikor például az öröm pontos megfogalmazását próbáljuk összeilleszteni elménkben. Bizony, hasonló helyzetben érezhetnénk magunkat, ha csupán a saját elménkben keresgélnénk, ám a hit esetében olyan muníciónk van, amely megkerülhetetlen. Ez a muníció pedig a Biblia.
De rég volt már
De rég volt már, amikor hatvanöt évvel ezelőtt először találkoztunk hat, illetve ötéves korunkban az óbudai gyülekezet gyermekbibliakörében! Tizenévesen ifibe jártunk és egy időben konfirmáltunk. Tündének nem tetszett a pattanásos, harsány Péter, Péter számára pedig „semmi különöset” nem jelentett a bakfis Tünde.
Marossy Attila írása a Híd magazin 2023/3. számából
Bár a hittant tanult, konfirmált vagy bérmálkozott hívő rutinból vágja rá a „Mi a hit?” kérdésre a választ – „A hit pedig a remélt dolgokban való bizalom, és a nem látható dolgok létéről való meggyőződés.” (Zsid 11,1) –, valójában a hit, és főleg a megélt, átélt személyes hit bonyolult, rendkívül mély fogalom, amely számos árnyalattal és ráadásul személyes, egyéni színezettel jelentkezik. A hit mindenki számára egy kicsikét mást jelent, és ez így van rendjén – ettől személyes és ettől a miénk a hitünk.
Bővebben: Öt dolog, amit a hitről tanulhatunk Márk evangéliumából
Csermely Péter írása a Híd magazin 2023/3. számából
„Mégiscsak kell valamiben hinni.” „Jobb a templomban ülni, mint a kocsmában.” „Nem árt a gyermekemnek, ha hisz: legalább engedelmességet tanul a szülei iránt.” – De sokszor hallhatunk ilyen mondatokat… Pedig a hit nem pótlék, nem feladat és nem csereüzlet. A hit nem is ritkán használt menedék, amit csak akkor vesz igénybe az ember, amikor óriási bajba kerül.