Győri Gábor
Szólni kell a babonák megtévesztő, tömegeket veszélyeztető jelenségéről. Egyáltalán nem igaz ugyanis, hogy
Letöltés: 2006-09-11.mp3(4,26 MB)
...a modern, felvilágosult ember megszabadult letűnt korok sötét babonáitól, sőt talán nagyobb érdeklődéssel fordul feléjük, mint valaha. A babona valójában egyfajta életszemlélet és életvitel. Ha szemünk egészséges, és arról, amit látunk, józanul gondolkozunk, akkor jól tájékozódunk az élet dolgaiban. Nos, a babonás embernek a világ-látásával van baj. Vörösmarty szavait kölcsönözve azt mondhatjuk: A babonás ember "kancsalul festett egekbe néz", tehát nem a valósághoz igazodik.A "babona" homályos jelentésű, szláv eredetű szó. Német megfelelője az "Aberglaube", ami eltorzult, fonák hitet jelent. Rokon fogalmai: varázslás, mágia, kuruzslás, boszorkányság, hiedelem.
A lexikon így határozza meg a babona fogalmát: az emberi képzelet sajátos megnyilvánulási formája, amely természetfeletti erőkkel ruház fel bizonyos tárgyakat, jelenségeket, cselekményeket. A babonában hívő ember varázslással, titokzatos szertartásokkal, halottidézéssel igyekszik vélt vagy valóságos csapásokat elhárítani, a jövőt feltárni, a természetfeletti hatalmak jóindulatát elnyerni.
Tegyünk fel néhány alapvető kérdést!
Milyen okokra vezethető vissza a babonaság?
Az embernek születésétől kezdve lételeme a bizalom, ami irányulhat Istenre, de szinte minden másra is. Ismert a jelenség, hogy a géppel keltetett kiscsibe az élettelen szerkezet iránt érez bizalmat, mert nem ismeri az igazi szülőjét. Így az ember életében is különféle személyek, tárgyak, jelenségek kaphatnak fontos szerepet, ha nem ismeri meg Teremtőjét.
A másik fontos kérdés: Milyen céllal hódol babonáinak az ember?
Gyakran csak a szórakozás kedvéért. Szórakoztató szándékkal írta Krúdy Gyula a népszerű "Álmoskönyvet". Bár a szerző óv attól, hogy az álmok babonás értelmezését komolyan vegyük, ezek mégis hatással vannak gondolkodásunkra, viselkedésünkre.
Mások éppen nem jókedvükben, hanem valamilyen külső vagy belső kényszer hatása alatt fordulnak a babonákhoz. Különféle vágyaktól űzve, félelmek elől menekülve, főként szerelmi vagy anyagi sikerekért, az egészség megőrzéséért vagy a gyógyulás érdekében alkalmaznak mágikus praktikákat.
Sokan úgy gondolják: a babonás eszközök, ügyeskedések nem használnak, de nem is ártanak. Sajnos nem így van! A babona olyan vallás, mely egyre több áldozatot követel attól, aki beengedi az életébe. Végül teljesen birtokba veszi az egész embert.
Mikor hajlik az ember a babonára?
Akkor, ha nem bízik Istenben mindennél jobban. Fordított értékrend alakul ki, melyben Isten szerepe csupán annyi, hogy sikert, egészséget adjon az embernek itt a földön. A babona tehát az elégedetlen, boldogtalan emberek pótcselekvése, mely előbb-utóbb középponti szerephez jut, és az egész életre kihat.
Nagyon sok formában jelenik meg a babona:
Szóban és írott formában, tárgyakban, mágikus cselekvésben, áltudományos filozófiákban naponta találkozhatunk vele az élet minden területén.
Miért is veszélyes? Mert az igazi megoldás helyett hamis, részleges és átmeneti megoldást kínál. Az ilyen tüneti kezelés elzárja az utat a valóságos megoldástól, sőt egyre bonyolultabb és félelmetesebb labirintusba viszi az embert. Mondhatjuk: a babona a Sátán csalija; aki ráharap, horogra akad, és nagyon nehezen tud tőle szabadulni. A babona biztos következménye a bizonytalanság.
Szabadulj a bilincsektől!
Szabadulni az ördögi igézetből az Isten igéjéhez igazodó hittel és életvitellel lehet. Jézus azért jött, hogy az ördög munkáit lerontva megszabadítsa a megkötözött embert. Csak Benne higgy, csak Ő bizonyította kereszthalálával, hogy nem kihasználni akar téged, hanem felszabadítani a szorongások és félelmek nélküli örök életre.