Győri Gábor

Emberek írták, tehát nem megbízható. Vannak benne tárgyi tévedések, elavult világképet tükröz, nem áll meg a modern tudományok mérlegén.

Letöltés: 2005-10-24.mp3(4,3 MB)

Gyakran lehet ilyen és hasonló véleményeket hallani a Bibliáról. Ugyanakkor emberek milliói szent könyvnek, isteni kinyilatkoztatásnak, megingathatatlan igazságnak tartják.

Mi az igazság? Hogyan deríthető ki az igazság?

Az első körben éljünk a negatív feltételezéssel és tegyük fel így a kérdést:
HAMIS-E A BIBLIA? Meghamisították-e akaratlanul, vagy tudatosan akik másolták, terjesztették? Azt tudjuk, hogy régen minden vallás körében különös tisztelettel, félelemmel bántak a szent iratokkal. Ha például az Ószövetség másolásakor bármilyen apró eltérést találtak a másolók, nem tüntették el, hanem a margóra írták a javítást. Ez kizárja a szándékos hamisítás lehetőségét, de még ennél is jobb érvek szólnak a hitelesség mellett: nyugodtan mondhatjuk, hogy a Biblia a legjobban dokumentált ókori irat. Ez azt jelenti, hogy abból az időből maradtak ránk kéziratok, amikor még nem zárták le véglegesen a könyvek sorát, így bárki (aki érti az eredeti nyelveket) összehasonlíthatja a régi és a mai szöveget. A ...Holttengeri Tekercsek... néven híressé vált, 1946-tól tömegesen előkerült régészeti leletek, a Biblia csaknem teljes szövegét tartalmazzák. Ezek a tekercsek a Krisztus előtti és utáni évtizedekből származnak, tehát egykorúak az ókorban használt Bibliával. Alkalmasak arra, hogy a szöveg hitelességét igazolják.

A második körben fogalmazzuk meg így a kérdést: TÉVED-E A BIBLIA? Napjainkban az emberek, nemcsak a teológusok, a tudományosság igényével közelítik meg a Bibliát. Így tett egy ismerősöm, aki furcsállotta, hogy Mózes könyvében a fürj vándormadárként van föltüntetve, jóllehet nem az. Vettük a fáradságot és utánanéztünk. Kiderült, hogy a Sinai félszigeten valóban él egy sajátosan viselkedő, vándorló fajtája a fürjeknek. Vannak más tévedések is: a Biblia a kérődző állatok közé sorolja a nyulat, de olvashatunk a Jónást elnyelő cethalról és a szalmával táplálkozó oroszlánról. Ezek a tudomány mai állása szerint téves információk.

Fordítsuk meg a kérdést: téved-e aki Napkeltéről, Déli sarkról beszél? Nem, mert tudjuk, hogy mit akar kifejezni. Nem téved a Biblia sem, mert nem egzakt tudományos információt közöl, hanem azt mondja el, ami minden ember számára életbevágóan fontos.

Igaznak kell tartanunk azt, amit maga az élet igazol. Aki komolyan vette a Bibliát, az nem tévesztette el az életét, azt igazolta az élet. Ez valóságos tapasztalat.

A harmadik körben egyértelműen ki kell mondanunk: A BIBLIA IGAZ
Nem a vallások, nem is a keresztyén egyház, hanem a Biblia igaz. Miért? Mert az igaz Isten nyilatkoztatja ki magát benne. Jézus ezt mondja: Én vagyok az út, igazság, élet. Vagyis az igazság nem egy tökéletes elmélet a világról, hanem maga az élet. Az ember csak ...kívülről... képes megközelíteni az igazságot, Istennek lényege az igazság.

A tehetséges zeneszerző csodálatos darabokat komponál, ami a lelkéből fakad. Nem tud zenét szerezni, akiből hiányzik a tehetség. Isten ...tehetsége... az igazság, a Biblia olyan, mint a zseniális zeneszerző kottája. Az utókor ennek hiteles, vagy hamis előadója, illetve jóhallású vagy botfülű hallgatója. A rossz előadó és a botfülű hallgató nem teszi semmissé a művet, csak magát fosztja meg az igazi kincstől.

Tudatában vagyok, hogy ez a néhány perces eszmefuttatás senkit nem győz meg a Biblia igazságáról. Ezt egyedül maga a Biblia teheti meg. Sokan olvasták becsületesen kételkedve, és választ kaptak kérdéseikre. Nem lesz mindenki hívő, aki a Bibliát olvasgatja, de aki élete nyomasztó kérdéseire keresi a választ, bizonyosan megtalálja benne az örök élet igazságát.