Balogh Lopez Dániel (19) magyar és kubai szülők gyermekeként Izraelben született és nőtt fel. A Deák téren keresztelkedett meg három éve, most a kecskeméti gyülekezetbe jár.
Font Sándor (52) országgyűlési képviselő, gazdálkodó, a soltvadkerti gyülekezet presbitere. Nős, három gyermek édesapja.
Csuti Istvánné (82) nyugdíjas titkárnő, a pestszentlőrinci gyülekezetben fiatalon a vasárnapi iskolában szolgált, a kilencvenes években iskolákban hitoktatott. Özvegy, gyermektelen, de vannak, akik fogadott anyukájukként, nagymamájukként tisztelik.

1-től 10-ig terjedő skálán értékelje, mennyire tartja magát türelmesnek!

Balogh Lopez Dániel: Kiskoromban nagyon türelmetlen voltam mind otthon, mind az iskolában, és ez problémát jelentett. Sokszor kizavartak az óráról, mert nem bírtam a kicsöngetésig, és elkezdtem beszélgetni. Éreztem, hogy nagy változásra van szükségem, ezért tudatosan törekedtem arra, hogy fejlődjek e téren. Nyolcast adnék magamnak.

Font Sándor: Türelmes embernek tartom magam, ezért a számom a nyolc.

Csuti Istvánné: Hat.

 

Milyen helyzetek teszik próbára a türelmét, és hogyan sikerül ezekkel megbirkózni?

Balogh Lopez Dániel: Általában a konfliktusok, de amióta megtértem, nehezebben élem meg ezeket, mert keresztyénként sokféle reakciótól tartózkodni kell, pl. a káromkodástól vagy az erőszaktól. A Szentírás sokat segített abban, hogy türelmesebbé váljak.

Font Sándor: A politikában, ahol sok a provokatív megszólalás, nagy türelemre van szükség, a parlamenti vitákban és a nem nyilvános helyzetekben egyaránt. Nem tartozom a nagy bekiabálók közé, a higgadt megnyilvánulás híve vagyok.

A szőlőtermesztés is rendkívüli türelmet igényel. Az időjárást nem mi szabályozzuk, gépekkel, emberekkel kell bánnunk, bármikor történhet váratlan esemény (pl. a permetezőgép defektet kap, miközben az idő sürget), és ilyenkor a kisebb veszteség irányába kell elmozdulni.

Csuti Istvánné: A munkám során csak azokkal voltam türelmetlen, akiktől elvárható volt az értelmes viselkedés, mégsem tették, vagy érdekből, rosszindulatból cselekedtek.

A gyerekekkel szeretetteljes következetességgel bántam, ami mindig jól bevált.

Másfél évtizede egy idősotthonban élek, itt sokkal nehezebb. Adódnak kellemetlen helyzetek, s az érdekvédelmi fórum vezetőjeként néha olyat is kérnek tőlem, ami nem az én dolgom. A demensekkel türelmes vagyok, de azt, aki nem hajlandó őket elfogadni, otthagyom, vagy kifakadok. Az idegeim már nem olyanok, mint régen.

 

A hite befolyásolja-e a magatartását?

Balogh Lopez Dániel: Persze! Sokszor elgondolkozom, Jézus mit tenne ilyenkor, s a tanítása szerint mi a helyes cselekedet. Ha csak rajtam múlna, akkor türelmetlenül reagálnék, és valószínűleg rossz döntést hoznék.

Font Sándor: Nehéz eldönteni, hogy a türelmes viselkedés a hitből fakad-e vagy alkati kérdés, de az biztos, hogy közrejátszik benne.

Csuti Istvánné: A szeretet vezérel, nem tudok haragban lenni senkivel, s ez a Szentlélek munkája.

A legnagyobb próbatételem a férjemhez kötődik, aki jó ember volt, nagyon szerettük egymást, de a szenvedélybetegségét nehezen viseltem; volt, hogy ellenszenvet, türelmetlenséget váltott ki belőlem, amiért a halálos ágyán bocsánatot kértem. És a testvéremmel se könnyű, de rengeteget imádkozom azért, hogy megismerje az Urat!

 

Hulej Enikő

Híd, 2013/3.