Benkóczy Péter lelkész az elköteleződésről és a belsőszoba-élményről
„Az emberek leginkább azzal a kérdéssel foglalkoznak: mi lesz velem majd? Pedig lehet, hogy az a döntő: mi van veled most?” – jegyzi meg Benkóczy Péter. A Budapest-Kőbányai Evangélikus Egyházközség lelkésze mentálhigiénés szakember, tehetséges fotós, és járatos a pszichodráma és a bibliodráma világában is. Az idei esztendő – amely egyházunkban a konfirmáció és elköteleződés éve – kapcsán személyes hittapasztalatairól, szolgálatáról és azokról a problémákról kérdeztük, amelyekkel lelkigondozói munkája során találkozik.
– A lelkészavatásáról szóló cikkből – az Evangélikus Élet 2005. július 17-i számában olvasható – kiderül, hogy volt egy komoly istenélménye. Hogyan történt pontosan?
– Édesapám és nagyapám is lelkész volt, de sajnos egyiküket sem ismertem, mert kétéves koromban, illetve a születésem előtt meghaltak. Az első komoly élményem a Deák téri gyülekezethez kötődik, ahol egyrészt egy szerető, lelkes, elfogadó közösséghez tartozhattam, másrészt Pintér Karcsi bácsi, Hafó bácsi, azaz id. Hafenscher Károly, Zelma néni – Takácsné Kovácsházi Zelma – személyében különleges lelkészekkel találkozhattam. Általuk is azt érezhettem mindig, hogy Jézus közel van hozzám. Akkoriban volt az ágyam fölött egy Jézus-ikon, amin mindenki szomorú arcúnak látta őt, én azonban mosolygósnak. Ez a fajta közelség és közvetlenség áthatotta a róla alkotott ké-pemet. Tizenkét évesen – a tradíció szerint – kezdtem el készülni a konfirmációra, de magam sem tudtam, mit jelent ez igazán. Akkor még kevéssé volt fontos számomra, hogy majd úrvacsorázhatok, keresztszülő lehetek, és felnőtt tagja a gyülekezetnek, azt viszont éreztem, hogy ez jó. Biztos közrejátszott ebben, hogy édesanyám és keresztanyám támogattak.
– Miben nyilvánult meg a támogatásuk?
– Beszélgetésekben, templomi alkalmakra való elvitelben, esti imádságokban, az ünnepek megélésében.
– Visszatérve az istenélményére…
– A konfirmációmon történt. Nagyon sokan konfirmáltunk akkor. Ott ülve a Deák téri templomban, a padok előtt egy széken egy megfoghatatlan, belső, mindent átjáró élményben volt részem. „Hozzám tartozol, veled vagyok, jó helyen vagy!” – ezt éreztem. Ez az úrvacsoravétel előtt történt. Amikor Hafó bácsi kimondta a nevemet, és odajárultam az oltárhoz, még inkább erősödött bennem, hogy egyre mélyebbre kerülök egy hitélményben.
– Biztos volt abban, hogy ez Isten jelenléte?
– Megkérdőjelezhetetlen volt számomra, hiszen ezt nem vártam a konfirmációtól. Talán most tudom megfogalmazni, mi volt ez: egy nagyon erős „belsőszoba-élmény”. Az ikon lejött akkor a falról! Ez még nem megtérés volt, ahhoz az kellett, hogy belendüljenek a dolgok.
– És ez hogyan történt?
– Pályaválasztás előtt álltam a gimnáziumban. Megkérdeztem – félve, remegve – az édesanyámat, hogy mit szólna az édesanyámat, hogy mit szólna hozzá, ha követném édesapám példáját a szolgálatban. Emlékszem, nagyot nyelt, amikor meghallotta. Ó, jaj! Azt mondta, nem akarja, hogy lelkész legyek, de ha ezt választom, akkor teljes mellszélességgel támogat.
– Miért nem akarta?
– Lelkészfeleségként pontosan látta, milyen kihívások, fájdalmak, konfliktusok jelentkezhetnek egy lelkész életében.
– Hogy érezte: ez az ön döntése volt, vagy Istené?
– Nem kaptam Istentől egy nagy leírást arról, mi a terve az életemmel, mindig csak rövid szakaszokat láttam. A széles horizont látványa talán megijesztett volna, de a pici lépések megerősítőek voltak. Voltak vargabetűk, hiszen nem egyenesen vezetett az utam a teológiára. Elvégeztem a pedagógiaiasszisztens-képzést, fényképésznek tanultam, halasztottam is évet. Egy csomó év elment, de ez az időszak valójában sokat hozzátett a felkészülésemhez.
– Ez valóban sok vargabetű. Hogy bírta ezeket a váltásokat?
– Előfordult, hogy fotósként délelőtt egy óvodában a gyerekekkel csúsztam-másztam a földön, délután pedig egy vezérigazgatóról készítettem zsánerképeket. És mindenkivel ugyanúgy meg kellett találni a hangot ahhoz, hogy jó képek születhessenek. Ezt én tanulmányi időszaknak, tanulásnak éltem meg, ami felkészített arra, amit – így hittem, és hiszem most is – Isten előkészített számomra. Számos dolog érdekel: foglalkoztam pszichodrámával, bibliodrámával, mese terápiával, lelkigondozói képzést is végeztem – ezek mind abban segítenek, hogy az emberek elé tudjam élni annak a bizonyosságát, hogy Jézus velünk van minden napon.
– Miként lehetséges rávezetni az embereket, megmutatni számukra ezt a bizonyosságot?
– Az emberek leginkább azzal a kérdéssel foglalkoznak: mi lesz velem majd? Pedig lehet, hogy az a döntő: mi van veled most? Mit hozol magaddal? Mi van a puttonyodban? Mi az, ami fáj? Mi az, amit egyszerűen meg kellene fogni, leülni a kereszt tövébe, és azt mondani: Krisztus, akkor ezt most szemléljük együtt! Mi a dolgom vele? Lehet, hogy semmi, de lehet, hogy rendezni kellene a múltamnak bizonyos mozzanatait, történéseit ahhoz, hogy reményteljes jövőt élhessek meg.
– Volt olyan, amikor odaült a kereszthez a puttonyával?
– Például egy munkahelyváltás vagy az első gyermek születése olyan helyzet, amivel az embernek meg kell küzdenie. Én ilyenkor azt kértem Istentől, hogy legyen türelmem, bölcsességem, hogy megszerezzem azt a tudást, erőt, ami elengedhetetlen a folytatáshoz. Még nehezebb megélni azt, amikor veszteség ér bennünket. Amikor meghalt egy szeretett hozzátartozóm, és nagyon megterhelő volt a fájdalom, akkor azt kértem Istentől, hogy ne érezzem magam egyedül. Olyat nem szoktam kérni tőle, amit nekem kell elvégeznem, de azt kérem, hogy ha úgy adódik, küldjön embereket, akikkel lehet beszélgetni. S van olyan is, amikor problémám van valakivel, én vagyok a hibás, és félek megszólítani a másikat, mert akkor szembe kell néznem a bajjal, amit okoztam. Ez nagyon nehéz, mert venni kell a bátorságot – ha meg is beszéltem Jézussal –, hogy visszamenjek az illetőhöz, és bocsánatot kérjek. Az emberek közötti béketeremtés szolgálatát magunkon kellene kezdeni, és sokkal bátrabban kellene lépnünk.
– Istennel könnyebb rendezni a problémákat, hibás döntéseket, mint az emberekkel?
– Hosszú ideig nem értettem a tékozló fiú példázatában, hogy miért mondja a fiú: „Atyám, vétkeztem az ég [vagyis az Úr] ellen és teellened.” [Lk 15,18] Mi az, hogy az Úr ellen? Hát teellened, mert otthagytalak! Aztán rá kellett döbbennem, hogy amikor elfordulok az isteni rendtől, akkor a legtöbb esetben három személynek ártok: annak, akivel szembekerültem, az isteni rendnek és magamnak. A gyerekeknek így szoktam ezt magyarázni: van egy hátrahúzható kisautó, ami elindult attól a ponttól, ahova leraktam, és addig gurul, míg ki nem fogy belőle a szufla, vagy bele nem ütközik valamibe. Ilyenkor vissza kell fordítani, visszavinni az origóhoz. A bűn minden esetben eltávolodás a világosságtól, Isten akaratától, Isten szeretetétől. Mi folyamatosan távolodnánk, ha ő nem nyúlna utánunk. Azt mondja Keresztelő János: „Térjetek meg…!” Nem mehettek tovább, mert rossz az irány! Engedjétek, hogy ő visszahúzzon titeket! A nagy életrendezéshez kellünk mind a ketten. Isten azt mondja: Itt vagyok – Krisztussal, a Szentlélekkel. Már csak te hiányzol!
– Lelkészként a Biblia naponta a kezében van. Hogyan használja személyes erőforrásként?
– A bibliaolvasó Útmutatónak minden napra vannak igéi. Volt olyan élethelyzet, amikor azt tapasztaltam, hogy pont úgy, aszerint történik valami, ahogy az aznapi ige szólt. Volt, amikor valahol kinyitottam a Bibliát, és úgy éreztem, onnan kell valamilyen üzenet. S volt olyan is, hogy életem nagy kérdésére adott választ. Több olyan történet is van, ami elém került egyszer, és aztán sokáig nem hagyott nyugodni. Sose felejtem el azt, ami – mondhatom már – évtizedeken át kísért. Jézus mondja Mária és Márta történetében [Lk 10,38–42]: „…kevésre van szükség, valójában csak egyre.” Nem értettem, próbáltam utánaolvasni. Aztán elmentem az El Caminóra, ahol hosszú utat tesz meg az ember. Van egy hátizsákja, benne egy csomó motyó, amiről úgy gondolja, hogy szükséges. És ahogy viszi, azzal kell szembesülnie, hogy minden, ami a hátizsákjában van, teher. Ott jöttem rá, mi az az egy, ami szükséges! Az, amit Jézus mond: bárhol kódorogsz életed zarándokútján, én veled vagyok…
Hulej Enikő
Evangélikus élet, 2023. január 8.