Reménységgel előre – többekben megfogalmazódott ez a március 23–24-én tartott missziói konzultáción, amikor egyházunk missziósai rácsodálkoztak Isten Lelkének munkájára egymás szolgálatában, felismeréseiben. A Szeverényi János országos missziói lelkész által évente összehívott találkozó célja kettős: a szakmai továbbképzés mellett a lelki felfrissülést is hivatott segíteni.

A főelőadó Kunszabó Zoltán római katolikus diakónus, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Missziós Referatúrájának képzési felelőse, az Új Jeruzsálem Katolikus Közösség alapítója volt, akivel az Evangélikus Rádiómisszió heti műsorában is beszélgettünk.

Különböző felekezethez tartozunk. Ugyanaz a Lélek munkál-e bennünk?

Egészen biztosan, hiszen Krisztus testének vagyunk a tagjai, még akkor is, ha máshogyan kapcsolódunk ehhez a testhez. A Lélek ajándéka a Krisztusban hívőknek adatik.

A katolikus egyházban hogyan tapasztalja a Szentlélek munkáját?

Rendkívül változatosan. Minden, ami az egyházban igazi, krisztusi, hiteles, az a Szentlélek munkája. A kenyér és a bor, Krisztus teste és vére a Szentlélek által az, ami. Az egyház irányításában működik a Szentlélek elrendező akarata, hiszen tudjuk, hogy Ő a rendnek a Lelke, de neki vannak meglepetései is. A Lélektől van a tekintély és a szabadság, és az is, hogy e kettő együtt tudjon működni.

Mi van azokkal, akiket nem érdekel a tekintély, és nem szeretik a meglepetéseket?

Nekik a szeretettel kezdeném a beszélgetést: Isten szeret bennünket, s mi fürdünk ebben az óriási szeretetben. Hogy megváltozik-e az életünk, azon múlik, hogy beengedjük-e az Urat az szívünkbe. Sokakat láttam így megváltozni.
Kint mászkálnak az utcán a Teréz anyák, a Sztehlo Gáborok, mindazok, akik végrehajthatnák ebben az országban a szeretet forradalmát, de az egyik még az üzleti ügyei után szaladgál, a másik depressziós… A Szentlélek azonban csodát tehet velük!

Bizonyságtételében említette, hogy sok keresztyén közösségben megfordult, ahol bölcs dolgokról beszéltek, de a lényegről nem.

Jézus igehirdetése sarokpontja: Elközelgett az idő, közel van az Isten országa. Térjetek meg, és higgyetek az evangéliumban! (Mk 1,15)
Isten kész arra, hogy közösségre lépjen veled, ennek viszont van egy feltétele: Tarts bűnbánatot, hagyj el mindent, ami nem szolgálja az életet! Higgy az örömhírben: Isten szeret, és elküldte a Fiát, hogy rajta keresztül találkozz vele! A keresztyén közösségekben én sokszor azt hiányolom, hogy ezt az egyszerű meghívást nem közvetítjük.
Félünk attól, hogy bármit is ígérjünk az embereknek, pedig beszélni kell arról, hogy milyen szabadság az, amikor a bűneink meg vannak bocsátva!

Van-e feltétele annak, hogy egy missziós szolgálat eredményes legyen?

Legyünk élő kapcsolatban az Úr Jézussal olyannyira, hogy ez túlcsorduljon! Legyünk felkészültek módszertanilag, és mozogjunk magabiztosan abban az igében, amiről tanítunk! A különböző szolgálatok kapcsolódjanak egymáshoz, s ne rivalizáljanak egymással! Fontos a közösségi jelleg, hogy legyen, aki befogadja az érdeklődőt.
Teremtsünk időt Istenre – többet, mint eddig! Sajnos néha a napi ima is gondot okoz a rengeteg feladat és a fáradtság miatt. Nekünk, missziósoknak az imádságban kellene megújulnunk! Isten annyira szeretne bennünket az Ő erejébe öltöztetni, ne legyünk túl elfoglaltak, hogy ezt elfogadjuk!

Hulej Enikő

Híd, 2010/2–3.